Tapešu apzīmējumi – ko tie nozīmē?

Kad tiek iegādātās tapetes, cilvēki pārsvarā uzmanību pievērš tikai tapešu zīmējumam, krāsai un dažreiz tapešu veidam. Taču ne mazāk svarīga lieta ir apzīmējumi uz tapetēm, jo tas ļauj pareizi izvēlēties tapetes jebkurai telpai, pamatojoties uz materiāla tehnoloģiskajām īpašībām. Taču tapešu piedāvājuma klāsts ir tik milzīgs, ka daudzi var vienkārši apjukt un iegādāties tapetes, kas pēc to īpašībām ir pilnīgi nepiemērotas konkrētajai telpai. Savukārt, šāda neatbilstība nākotnē var novest pie nevēlamiem rezultātiem, labākajā gadījumā tapetes vienkārši nokritīs, un būs nepieciešams atkārtoti veikt remontu. Lai tas nenotiktu, iepriekš ir jāizpēta ražotāja noteiktie apzīmējumi, kas ir uz jebkura tapešu ruļļa. Bet, ko tieši šie tapešu apzīmējumi nozīmē un kāpēc tiem jāpievērš uzmanība, tālāk varēs uzzināt vairāk.

Jebkura ražotāja tapetes ir marķētas ar apzīmējumiem zīmējumu veidā. Piktogrammas uz etiķetēm sniedz informāciju par tapešu īpašībām. Zemāk izskatīsim biežāk izmantotos apzīmējumus.

Tapešu kopšana (mitrumizturība)

Ja nākotnē plānots tapetes mazgāt vai tās tiks līmētas telpā ar augstu mitruma līmeni, ir jāmeklē tapetes ar viļņu apzīmējumiem. Šādi tapešu apzīmējumi attēlo tapešu kopšanas iespējas.

Ūdensizturīgas. Tapešu līmi un citus nelielus traipus var notīrīt ar mitru sūkli.

Mazgājamas. Var tīrīt ar mīkstu drānu un traipu likvidēšanai izmantot sārmus nesaturošus mazgājamos līdzekļus. Tauku traipi nav notīrāmi.
Īpaši viegli mazgājamas. Var mazgāt ar vieglā ziepjūdenī samitrinātu sūkli vai drānu. Tauku un dažādu šķīdinātāju traipi nav notīrāmi.

Nodilumizturīgas. Izturīgas pret berzi – netīrumus  un traipus var likvidēt, izmantojot sūkli vai mīkstu birsti. Svaigu tauku traipi iztīrāmi daļēji.

Gaismas izturība

Saules apzīmējumi uz tapetēm norāda uz tapešu noturību pret gaismas ietekmi. Katrs apzīmejums atbilst tapešu izbalēšanas pakāpei regulāras saules gaismas iedarbības laikā.

Gaismas izturīgas. Ilgi neizbalē saulē. 
Īpaši gaismas izturīgas. Neizbalē pat tiešu saules staru ietekmē.

Tapešu raksta saskaņošana

Marķējums ar bultiņām norāda, kā tapetes ir jāsavieno. Apzīmējumi parāda, kad līmēšanas kartība nav svarīga un kad nepieciešama precīza tapetes zīmejuma savienošana.

Raksts nav jāsaskaņo. Sagrieztās tapešu slejas var stiprināt pie sienas, nesaskaņojot rakstu vai zīmējumu.
Taisns savienojums. Horizontāli jāsaskaņo tapešu raksts vai zīmējums. 
Pārbīdīts savienojums. Līmējot katru nākošo sleju, tapešu raksts vai zīmējums jānovirza līdz, t.s., „pieturvietai”, kas ir puse no galvenā raksta augstuma vai atsevišķa zīmējuma.
Zīmējuma saskaņošana (cm). Centimetros tiek norādīts augstums zīmējuma vai raksta savienošanai, stiprinot sagrieztās slejas pie sienas.

Skaitītājs ir raksta augstums (garums), saucējs ir raksta savienošanās solis. Dažreiz 53 vietā tiek norādīts cipars 64. Tas nozīmē, ka raksta tieša saskaņošana iespējama tikai pēc attiecīgi 53 vai 64 cm.

Līmēt bultas virzienā. Bultas virziens norāda uz griestiem. 
Līmēt pretēji. Katru nākošo sleju līmēt pretējā virzienā iepriekšējai.

Līmes uzklāšana

Tapešu līmēšanas apzīmējumi ar otas attēlošanu parāda tapešu līmēšanas metodes. Pēc apzīmējuma var saprast, kur uzklāt līmi (uz tapetēm vai līmējamās virsmas), vai kuras ir pašlīmējošās tapetes.

Līmi ziest uz sienas. Sagrieztas un sausas tapešu slejas piestiprina sienai, kas jau ir noziesta ar līmi.
Pašlīmējošās. Līmes slānis iestrādāts tapetes pamatnē – sagriezto sleju samitrina un piestiprina sienai.
Līmi ziest uz tapetēm. Līmi uz tapetes virsmas jāuzklāj ar veltni vai otiņu, virzoties no centra uz malām, pārklājot visu sloksni.  Tapetei jāļauj uzsūkt līmi, pirms tā tiek piestiprināta pie sienas.

Tapešu noņemšana (demontāža)

Tapešu apzīmējumi parāda, cik viegli tapetes var noņemt no sienām. Apzīmējumu izpratne noderēs tad, kad pienāks laiks atjaunināt interjeru.

Pilnībā noņemamas no sienas. Veicot remontu, tapetes bez mitrināšanas pilnībā atdalāmas no sienas. 
Daļēji noņemamas no sienas. Veicot remontu, tapešu virskārta bez mitrināšanas noņemama no sienas – pamatne paliek kā pamats nākošajam sienu segumam.

Citi apzīmējumi

Ražotāji ir nodrošinājuši tirgu ar ļoti dažādiem tapešu pārklājumiem. Īpaši apzīmējumi uz tapetēm palīdzēs atšifrēt nepazīstamus simbolus.

Divslāņu. Augstvērtīgas divslāņu reljefa tapetes (līmējot reljefs nepazūd). 
Papildus materiāli. Piedāvājumā tapešu dizainam pieskaņots audums vai aizkari.

Papildus padomi tapešu izvēlē

Ja Jums ir nepieciešamas tapetes sabiedriskām telpām, meklējiet pārsvītrotu uguns apzīmējumu uz tapešu iepakojuma. Tas tiek likts gadījumos, kad tapetēm ir liesmu slāpējošs pārklājums. 

Savukārt, papildus apzīmējumiem, pārliecinieties, ka partijas numurs un artikuls sakrīt visiem tapešu ruļļiem, ko izvēlējāties. Dažādās partijās tapešu krāsa var nedaudz atšķirties, veikalā to ir grūti pamanīt, bet dienasgaismā atšķirība būs ļoti uzkrītoša.

Kā redzams, izprast tapešu apzīmējumus nav grūti. Tie ir parastas zīmes, ko bieži vien var izprast arī intuīcijas līmenī. Tagad ar saņemto informāciju Jūs varēsiet vienkārši piemeklēt atbilstošākās tapetes tieši Jūsu telpām. Jebkuru jautājumu gadījumā vienmēr var griezties pie Reaton darbiniekiem, kas spēs sniegt profesionālu palīdzību.

Kontakti

Reaton apdares materiālu veikals: Čiekurkalna 2.līnija 74, Rīga, LV-1026

Rādīt ceļu +371 25777771 apdare@reaton.lv

Reaton apdares materiālu veikala darba laiks:

P-P: 09:00-18:00

S: 10:00-16:00

Sv: slēgts.

mc2 interjera un delikatešu centrs: Krasta iela 68a, Rīga, LV-1019

Rādīt ceļu +371 29723232 (Galleria); +371 20405577 (Decorum) decorum@mc2.lv

mc2 interjera un apdares materiālu nodaļu darba laiks:

P-S: 10:30-19:00
Sv: slēgts.

Pieteikties jaunumiem